Mieszkanie moich rodziców nie ocieka designem. Jest urządzone praktycznie i skromnie, nie jest zagracone i jako tako nowoczesne.*

* Nowoczesność we wnętrzu dla moich rodziców i rodziny tego samego pokolenia, symbolizują światła led, naturalne kolory, duże telewizory, tanie ozdoby i IKEA. To szczyt ich wyobrażeń o modnych wnętrzach.

Mieszkanie moich rodziców ma dwie wady. Praktyczność mojego taty, dla którego nie liczy się wygląd a funkcjonalność. Nad tym na szczęście panuje mama. I roślinność. Anturium, figowiec benjamina, juka, grubosz, zielistka i niekwitnące storczyki. Na to wszystko brakuje tylko paproci. Każdy w innej doniczce, przerośnięte, powiązane sznurkami, zawsze jednak podlane i czasami odkurzone, znaczy „zadbane”. Czasami tato dba o nie tak bardzo, że gniją z przelania.

Nie sądziłam, że roślinne pomysły mojego taty na upiększanie wnętrz, są zjawiskiem tak szerokim geograficznie. A tak zwane „kwiatki” są tematem tak poruszającym, że aż poruszonym w książce. „Hawaikum” – to zbiór tekstów, w których autorzy pokazują faux pas wizualne w Polsce. Otoczenie nieznośne dla oczu. Prowokacyjne i kiczowate. W moich ustach zabrzmiałoby to: tandetne. W książce zauroczył mnie tekst Marty Miskowiec antropolożki kultury, pt. „Rośliny”, o „anarchiczności dekoratorskiej” i równowadze między ozdobnością, zielonością i łatwością w utrzymaniu. Autorka cytuje w nim fragment z książki Ziemowita Szczerka „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”:

„To nie było nawet udawane piękno, to było piękno czysto umowne. Sygnalizowane. Polegało na tym, że jeśli – na przykład – jakiś kupiec dzierżawiący sklepik w rynku postawił sobie przed tym sklepikiem starą doniczkę i w tę doniczkę naładował ziemi, i do tej ziemi powsadzał z dupy podobierane kwiatki, to nie było to oczywiście żadne, kurwa, piękno. Ale był to sygnał, że sklepikarz bardzo chciał umieścić coś pięknego i że zrobił, co mógł.”

To o moim tacie ♥♥♥

 

Autor
1 komentarz
Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Wyczyść formularzWyślij