Są na świecie inne białe rzeczy, ale dla mnie na pierwszym miejscu stoi porcelana”. / Edmund de Waal „Biały szlak”.

Mogłabym się z tym zgodzić, ale są jeszcze Białe Historie. Nie odchodzimy w nich zbyt daleko od stołu, także w domu życie kręci się wokół niego. Lubimy celebrować przyjemności. Uwielbiam gromadzić przedmioty codziennego użytku, z którymi miło się funkcjonuje. Takie, które urzekają prostotą, inteligentną zabawą z materiałem oraz które nie ograniczają się tylko do jednej funkcji. Przecież picie kawy w kubku, wykonanym przez zdolnego artystę, to prawdziwy rytuał i codzienna porcja przyjemności.

Niedzielne południe to doskonały moment na cotygodniowy ceramiczny cykl. W porze rodzinnego obiadu lub deserowego chillu znajdziecie świetnie zaprojektowaną propozycję zastawy stołowej.

Zaczynamy od Marii Jeglińskiej, należącej do grona najbardziej obiecujących, polskich projektantek. Projektuje dla polskich oraz zagranicznych firm. Cechą charakterystyczna jej produktów jest prostota, funkcjonalność i wyczucie na detal. Jej twórczość obejmuje różnorodne gatunki wzornictwa: od drobnych przedmiotów codziennego użytku, przez meble po aranżacje wnętrz. W Polsce znana jest z współpracy z fabryką porcelany Kristoff.

Kolekcja „Nathalie&George” inspirowana jest parą postmodernistycznych projektantów, Nathalie du Pasquier i Georgem Sowdenem, którzy tworzyli we Włoszech w latach 80. W zestawie porcelany projektantka gra z kontrastem, wzór jest graficzną zabawą pogodzenia kropek i kresek. Zestawiając ze sobą dwa odważne wzory: czarno-białe pasy i kropki ze szmaragdowymi kreskami i krętymi liniami uzyskuje efekt zaskakująco harmonijny.

W skład zestawu wchodzi czajnik, filiżanka z podstawką, talerze, cukiernica, pojemnik na śmietankę do kawy, miska i podstawka do jajek. Sama projektantka przyrównuje zestaw do dynamiki związków międzyludzkich, tak opowiadając o procesie powstawania projektu:

Po jakimś czasie zaczęłam zestawiać ze sobą szkice, jedne obok drugich i odkryłam , że kontrast uzyskany poprzez dwa różne wzory był dużo bardziej interesujący niż powtarzanie tego samego motywu na całym zestawie. Jak z parami w prawdziwym życiu: zestawienie różnych cech składa się na silny i długotrwały efekt, splatający różne cechy w jedną spójną całość.” / źródło: Culture 

maria2

Zdjęcia wykonane podczas wystawy na arena DESIGN 2018.

Autor
Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Wyczyść formularzWyślij